Wybierz miasto:

Reklama

http://www.AutoDoc.pl

Homerecording? ...czyli jak założyć własne studio nagraniowe?

Zgłoś nadużycie
"Obecne czasy można nazwać złotym wiekiem dla domowych studiów nagrań, gdyż budżety, za które możemy mieć przyzwoicie wyposażone domowe studio nagrań w odniesieniu do jakości i możliwości, które za te pieniądze otrzymamy są odwrotnie proporcjonalne do tych z końca XX wieku, czyli z lat dziewięćdziesiątych..."

 

 

 

 

Coraz więcej młodych ludzi rozpoczynających swoją przygodę na rynku muzycznym stawia na niezależność artystyczną. Zalewa nas zatem masa małych, niezależnych wytwórni i podziemnych agencji koncertowych, które to niezmordowanie propagują ambitną muzykę, tam gdzie nasze media nie chcą tego robić. Ta niezależność artystyczna dosięga także tej najważniejszej sfery muzycznej i samej muzyki. Mimo tego, iż na naszym rynku nie brakuje profesjonalnych studiów nagrań, okazuje się, że początkującego zespołu muzycznego po prostu na nie nie stać! Zespoły boją się zwiększających się kosztów produkcji lub ingerencji nieproszonych osób w ich sztukę. Tutaj z ratunkiem przychodzi dzisiejsza technika. Mowa o homerecordingu - czyli nagrywaniu muzyki w domu. To, co kiedyś wydawało się nierealne, dziś w dobie formatu mp3 i gitar USB jest na porządku dziennym. Każdy może rozpocząć budowę swojego niezależnego studia nagrań. O problemach związanych z home-recordingiem opowie nam Krzysztof Maszota - realizator dźwięku, muzyk, właściciel NPP Studio, oraz prowadzący kursy realizacji dźwięku.

 
Od kupna jakiego urządzenia powinniśmy zacząć budować nasze domowe studio nagrań?


Myślę, że podstawa w dzisiejszych czasach to komputer, który obecnie stanowi serce każdego studia. Oczywiście do komputera zalecam wyłącznie licencjonowane oprogramowanie, które wbrew pozorom nie jest drogie i w zasadzie każdy może sobie na nie pozwolić. 


Jeśli już mówimy o komputerze to nie warto zapomnieć o karcie komputerowej, która w zależności od planowanych prac może mieć więcej lub mniej wejść i wyjść analogowych cyfrowych. Ważne jednak, aby miała stabilne i dobrze współpracujące z używaną aplikacją sterowniki. 

Następny bardzo istotny element to odsłuch głośnikowy i dodatkowo słuchawkowy, który pozwoli nam pracować z materiałem także poza naszym studiem, dzięki swojej mobilności oraz obojętności na warunki akustyczne otoczenia. 


Co dalej to już wszystko zależy od konkretnego przypadku, bowiem jeden użytkownik może pracować w środowisku wirtualnym komputera i w zasadzie potrzebne mu będą jedynie wyjścia do odsłuchu, inny zaś będzie nagrywał instrumenty elektro i akustyczne, tu zatem istotny będzie tor wejściowy, wymagający wielu przedwzmacniaczy oraz mikrofonów. 
Czy nagrania z naszego domowego studia mogą konkurować z profesjonalnie zrealizowanymi nagraniami? 


Często tak, gdyż przewagą własnych produkcji nad tymi wykonywanymi w studio jest komfort co do ilości czasu, który możemy na pracę poświęcić, zatem przygotowanie materiału może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, a budżet kompozytora nie ucierpi, co najwyżej jego czas, który mógłby poświęcić na inne zajęcia.


Po drugie każdy ma swoją wizję brzmienia i jesli tylko będzie w stanie ją zrealizować samodzielnie to pomija konieczność kreślenia tej wizji drugiej osobie, co wpływa na brak niedomówień w kwestiach brzmieniowych. 


Jednak ostateczne rezultaty brzmieniowe to już inna kwestia, w tej materii może się zdarzyć, że jakaś produkcja domowa zabrzmi równie dobrze, jak dzieło z profesjonalnego studia, jednak to w dużej mierze musi być poparte znajomością tematyki realizacji dźwięku. 
Ile pieniędzy należy zainwestować na początku budowy naszego studia nagrań?


Obecne czasy można nazwać "złotym wiekiem" dla domowych studiów nagrań, gdyż budżety za które możemy mieć przyzwoicie wyposażone domowe studio nagrań w odniesieniu do jakości i możliwości, które za te pieniądze otrzymamy są odwrotnie proporcjonalne do tych z końca XX wieku, czyli z lat dziewięćdziesiątych. Raptem 15 lat temu trzeba było zapłacić dużo więcej za sprzęt, który oferował dużo mniej użytkownikowi, w porównaniu z tym co teraz oferuje przeciętne studio domowe, czy projektowe. 


Co do kwot, to nie ma ograniczeń, bazując bowiem na pierwszym pytaniu można by było łatwo oszacować, że na przyzwoity komputer wydamy dziś około 2000zł, na program 1500zł, na na kartę audio 700zł, na odsłuchy zaś 2000zł, co daje razem 6200zł. Jednak podane ceny nie są minimalnymi, także można się zmieścić w jeszcze mniejszym budżecie, ale też nie są maksymalnymi, zatem ta poprzeczka cenowa też może być wyższa. 
Czy fakt, że każdy może się teraz nagrywać, nie powoduje "zaśmiecenia" rynku muzycznego niezbyt dobrymi utworami?


To oczywiście efekt uboczny masowego dostępu do technologii nagraniowej. Jednak przypomnijmy sobie co działo się przed tą rewolucją, przecież masa nagrań płytowych brzmiała gorzej, niż niektóre współczesne demówki. Zatem okres rewolucji technologicznej udostępnił wiele możliwości dotąd zarezerwowanych dla wysokobudżetowych studiów nagrań studiom domowym, ale też spowodował ogólny wzrost jakości brzmieniowej wszystkich produkcji muzyczny na świecie, zarówno tych spod znaku ProAudio, jak i produkcji domowych. 
Czy osoba chcąca zająć się nagrywaniem w domowym zaciszu powinna pójść do jakieś szkoły lub odbyć kurs realizatorski? 


 

Oczywiście po to by realizować swoje marzenia, pasje, hobby muzyczne w domowym zaciszu nie trzeba od razu studiować reżyserii, realizacji, czy inżynierii dźwięku. Jeśli ktoś wiąże przyszłość zawodową z tym tematem to na pewno wybierze jakąś formę szkolenia długofalowego w tej dziedzinie, jeśli jednak ktoś traktuje to jako hobby, egzystujące obok swojego życia zawodowego i rodzinnego to idealnym rozwiązaniem jest literatura fachowa, fora internetowe i warsztaty szkoleniowe.


 

 

 

Czy do takiego nagrywania wymagane jest specjalnie przystosowane do tego pomieszczenie? 


 

Do nagrań wymagane są pewne warunki akustyczne w pomieszczeniu, jednak mają one tym mniejsze znaczenie, im bliższe ustawienia mikrofonowe w stosunku do źródła dźwięku są stosowane. Podstawowe informacje o zachowaniu się fal dźwiękowych w pomieszczeniu warto jednak znać, pomoże to na pewno w sposób bardziej świadomy oceniać zachodzące tam zjawiska. 

Istotniejsze od pomieszczenia nagraniowego będzie pomieszczenie odsłuchowe, na które trzeba zwrócić baczniejszą uwagę pod kątem neutralności w stosunku do dźwięków dochodzących z monitorów w punkcie odsłuchu. 
Prosimy o kilka rad dla osób które myślą o własnym studio nagrań- ale nie mogą się zdecydować na ta inwestycje.


 

Dobra rada to zapoznanie się dokładnie z tematyką, jej zakresem, jeszcze przed podjęciem działania w tej branży. Oczywiście nie trzeba wyważać otwartych przez innych drzwi, warto zatem skracać proces nabywania wiedzy przez korzystanie z fachowej literatury oraz szkoleń. 

Dopiero, gdy zdamy sobie sprawę z zakresu przedsięwzięcia i nie przerazi nas to, a pchać nas będzie w kierunku tej dziedziny nieodparta chęć realizacji swojej pasji, to będzie znaczyć, że to jest właśnie to, co nas rzeczywiście pociąga i warto się w to angażować.

 

 

 

Wnioski 

 

Na pewno warto realizować swoje cele i piąć się coraz wyżej, żeby stworzyć coś swojego i nie patrzeć w inne strony niż ten obrany cel. Niestety w takim biznesie jakim jest home - recording potrzeba przede wszystkim czasu i ciężkiej pracy, przecież nie musimy sami nagrywać, a możemy wspierać innych artystów udostępniając im studio za odpowiednią cenę, co pozwoli na jeszcze większe rozwinięcie się, a co najważniejsze, przypięcie się do czegoś wielkiego, czym jest przemysł muzyczny.Myślę, że wiele osób z talentem muzycznym, chciało by tak naprawdę mieć takie małe pomieszczenie, gdzies w piwnicy, żeby móc nagrywać swoje myśli, a potem robić z tego coś naprawdę wielkiego. Dla tych, którzy twierdzą, że takie tematy są bezcelowe niech popatrzą na innych jak się nie tylko na tym wzbogacili, ale także robią coś co na prawdę im się w życiu przydaje. 


<źródło: fabrykazespolow.pl, homerecording.pl>Klubowa.pl

Użytkowników:
Zdjęć:
Klubów:
Imprez:
Treści:
346K
4M
3940
1019K
7183Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję