Wybierz miasto:

Reklama

http://www.AutoDoc.pl

Jaka jest Polska muzyka alternatywna?

Zgłoś nadużycie
Muzyka alternatywna w Polsce jest muzyka niszową, słuchaną przez niezbyt liczną publiczność. Na koncertach możemy zobaczyć naprawdę niewielkie grupy słuchaczy, co w moich oczach jest bardzo dziwnym zjawiskiem. Zespoły takie jak Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach, Kanał Audytywny, L.U.C, FlyKKiller są dla wielu mało znanymi produkcjami. W tym artykule postaram się wam przybliżyć sylwetki wymienionych wcześniej grup.

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzyka alternatywna – termin określający twórczość muzyczną, która odbiega od konwencji muzyki komercyjnej.

Często termin "muzyka alternatywna" stosowany jest zamiennie z określeniem "rock alternatywny". Traktowanie obu definicji jako synonimów jest błędne, jako że muzyką alternatywną określa się nie tylko muzykę rockową, ale także m.in. elektroniczną. Często jest to muzyka awangardowa i niszowa.

 

Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach jest zespołem z gatunku alternative rock. Największym walorem zespołu są teksty piosenek: psychodeliczne, pełne ukrytego przekazu, głębokie - po prostu inne niż wszystkie, z którymi wcześniej się spotkałem. Zespół powstał w 2001 roku z inicjatywy wokalisty i tekściarza Marcina Zagańskiego. W swoim dorobku zespół ma 2 płyty: „8 piętro” i „Lewa strona literki M”, a teraz pracuje nad wydaniem kolejnego longplaya. KDZKPW wprowadza nas w inny wymiar świadomości, inny stan ducha, unosi nas ponad dachy naszych domów: patrzymy na cały świat z zupełnie innej perspektywy. Zamykamy oczy i „jesteśmy tylko kawałkiem pudełka, z którego właśnie wyszedł królik.” Oficjalna strona zespołu http://www.kombajn.webd.pl/ oraz myspace http://www.myspace.com/kombajndozbieraniakurpowioskach

 

 

Kanał Audytywny to polski projekt zapoczątkowany przez L.U.C- rapera i producenta. Grupa łączy ze sobą gatunki takie jak: nu jazz, trip-hop, hip-hop. Dla mnie jest to kamień milowy polskiej sceny trip-hopowej, która niestety nie rozwija się tak dobrze, jak na przykład brytyjska, o ile w ogóle można tu mówić o jakimkolwiek rozwoju. Oryginalność i styl prezentowany przez Kanał jest godny szacunku nawet dla osób, które nie lubią takiej muzyki. Wykorzystywanie akustycznego basu zamiast gitary basowej, łączenie elektroniki z naturalnymi instrumentami takimi jak trąbka, flety czy wspomniany kontrabas.

 

 

 Różnorodność łączenia poszczególnych dźwięków ze sobą i oryginalne pomysły na piosenki to tylko niektóre zalety Kanału. Wystarczy posłuchać:

 

 Oficjalna strona zespołu - http://www.kanalaudytywny.com 

L.U.C jest polskim reżyserem, producentem muzyczny i raperem związanym z projektem Kanału Audytywnego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki alternatywnej w Polsce. Wykreował własny styl nazwany elucystyką, który charakteryzuje się nieklasyfikowalnością to jest świadomym mieszaniem gatunków i przekraczaniem barier różnych rodzajów sztuki. Eklektyczne dźwięki łączą się w jego twórczości z grą słów tworząc wiele sensów i rozmaite możliwości interpretacji. Kolejne odsłuchy utworów i tekstów nasuwają nowe interpretacje. To także nagłe i zaskakujące przeskoki nastrojów spowodowanych nadpobudliwą wyobraźnią i wrażliwością. W swoim dorobku ma 3 albumy solowe: Haelucenogenoklektyzm, Czyli Przypowieść o Zagubieniu w Czasoprzestrzeni, Homoxymoronomatura (projekt z Rahimem), Planet L.U.C, który łączy ze sobą cztery dziedziny sztuki: muzykę, grafikę, film oraz literaturę. Musze także wspomnieć o znakomitej technice rapowania oraz o bardzo dobrym flow i freestyle. Oficjalna strona: http://www.eluce.pl/ Myspace: http://www.myspace.com/luksfera

 

 

FlyKKiller, polsko-brytyjski zespól, jest wspólnym przedsięwzięciem muzycznym małżeństwa Pati Yang i Stephena Hiltona. Muzyka utrzymana jest w gatunku trip-hop, electronic. Jedyna płyta wydana przez FKK to Experiments In Violent Light nagrana rzekomo przez istotę pozaziemską o imieniu V, która tworzyła płytę w niewoli w Polskim Instytucie Flykkiller jako środek przekazu swojego pokojowego przesłania do nas Ziemian. Płytę charakteryzuje uroczy głos Pati Yang, połamane rytmy perkusyjne i bardzo dużo elektronicznych dźwięków prosto z kosmosu. Jest to bardzo dobrze prosperujący zespół, naprawdę polecam. Myspace zespołu - http://www.myspace.com/flykkiller .

 


Muzyka Alternatywna w Polsce jest muzyką podziemia jak niegdyś stare punkowe kapele. Często zastanawiam się dlaczego tak właśnie jest, że mało kto zna przedstawicieli tego gatunku. Może Polacy jeszcze nie dorośli do odbioru polskiego trip-hopu czy elektroniki, mimo że naprawdę mamy się czym pochwalić. Z drugiej strony może gdyby muzyka ta była słuchana przez szerszą grupę odbiorców, nie była by już tak wspaniała i oryginalna jak jest teraz?

 

 Źródła

 Klubowa.pl

Użytkowników:
Zdjęć:
Klubów:
Imprez:
Treści:
346K
4M
3940
1028K
7183Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję