Reklama

http://www.AutoDoc.pl
www.CzesciAUTO24.pl

Wybierz miasto:

Instytut Energetyki powraca i ujawnia swoje sekrety.

Zgłoś nadużycie
Specjalnie dla klubowa.pl Iwona Korzybska i Gerhard Derksen - przedstawiciele Groove Control organizatora imprezy w Instytucie udzielili wywiadu z związki z powortem legendarnego Intytutu Energetyki.

 

Wasze imprezy odbywają się w rzadko spotykanym miejscu. Skąd pojawił się u Was pomysł organizowania imprez właśnie w Instytucie Energetyki?


I.K. Zainspirowaliśmy się wydarzeniami w Westergasfabriek w Amsterdamie, gdzie od lat odbywają się słynne Awakenings.. Jeżdżąc po Warszawie i okolicach, szukaliśmy z Gerhardem wyjątkowego miejsca z industrialnym wnętrzem. Zaglądaliśmy do wielu obiektów, zarówno tych działających, jak i opuszczonych, dawno nie odwiedzanych. Pewnego razu dotarliśmy do Instytutu Energetyki i po raz pierwszy weszliśmy do Hali Najwyższych Napięć. Wrażenie było piorunujące! I każdy kto kiedykolwiek miał przyjemność przekroczyć progi hali wie o czym mówię.

Czy z Waszego poprzedniego okresu organizowania imprez w latach 2000-2005, którąś z nich wspominacie jakoś szczególnie? Może jeżeli byłaby taka możliwość to chętnie byście którąś z nich powtórzyli?


I.K. i G.D
. Szczególnie wspominamy I Festival Muzyki Elektronicznej w Instytucie z Jeff Mills. Największy sukces ale i paradoksalnie najwięcej problemów organizacyjnych. Główna gwiazda Jeff po kontroli osobistej na lotnisku odmówił występu , nagłośnienie dosłownie stanęło w ogniu, byliśmy przerażeni. W efekcie sukces przez wielkie S, zarówno frekwencyjny, muzyczny (bo techno w najlepszym wydaniu) jak i sukces wspaniałej, niepowtarzalnej atmosfery zabawy.

Wasze imprezy cieszyły się dużą popularnością. Dlaczego zrezygnowaliście z ich dalszej organizacji?


I.K. Zrezygnowaliśmy ze względu na trudności z finansowaniem imprez. Scena fanów muzyki techno była mniejsza a przede wszystkim sytuacja ekonomiczna młodzieży/ Polaków nie była wystarczająca aby udźwignąć ciężar organizacji takiego eventu z biletów. Opcje sponsorskie wykorzystaliśmy do maksimum;)

Od przeszłości czas wrócić do tego co mamy tu i teraz. Po upływie niemal dekady od Waszej imprezy w Instytucie Energetyki powracacie do gry. Co Was skłoniło do takiej decyzji?


I.K. Tak naprawdę fani nas zmotywowali. Po wielu telefonach i mailach od naszych fanów uznaliśmy że nadszedł czas powrotu z imprezami w Instytucie. Tym bardziej że techno gra nam wszystkim w sercach, a połączenie pasji do muzyki oraz wieloletniego doświadczenia eventowego powinno być wystarczającym przepisem na sukces.


Czy takie rzeczy jak upływ czasu, rozwój technologii, znacznie szybszy przepływ informacji itp. spowodowały, że dzisiaj organizacja imprez jest łatwiejsza?


I.K. W obecnych czasach jest wiele ułatwień, mam tu na myśli przede wszystkim nowe możliwości komunikacji. Zmienił się trochę regulamin organizacji imprez masowych, moim zdaniem na dobre. Rynek oferowanych imprez się poszerzył, konkurencja jest większa. Ale baza pozostała jednak ta sama, ludzie potrafią odróżnić i docenić dobrą imprezę.


A jak oceniacie dzisiejszy świat muzyki? Czy zauważacie jakieś różnice w trendach muzyki techno, jakie nastąpiły w ostatnich latach?
G.D Jestem zaskoczony podobieństwami między dzisiejszą muzyką i tą sprzed 15 lat. Moi studenci (17-21 lat) słuchają house`u i techno, które brzmią tak samo, jak płyty które grałem w latach 90`. Po 2002 roku bpm techno bardzo się zwiększył (sprawdźcie Advent w Instytucie Energetyki, szalona prędkość), następnie to tempo spadło, stając się bardziej groove i funky. Mam ogromny szacunek dla dojrzalszych DJ`ów, którzy ciągle występują. Jeżeli oglądasz/słuchasz Svena Vatha, widzisz, że jest ciągle na bieżąco, dokładnie wie co się dzieje, ale jego twórczość, mogła także zostać nagrana 15 lat temu. Technologia z pewnością stworzyła nowy rodzaj DJ`a. Jest wiele innowacyjnych sposobów na granie muzyki, więcej narzędzi, więcej opcji. W przeszłości DJ występował przy użyciu Technics`ów i Pioneer`a i to było na tyle. Teraz sposobów jest mnóstwo. DJ może wykonać tak wiele trików za pomocą kontrolerów, laptopów, CDJ`ów, że on/ona tworzy właściwie występ live. Spójrzcie na Richie Hawtin`a, on nie gra jednego kawałka po drugim, to jest mix pętli i dźwięków. Jego sety nigdy nie brzmią tak samo. Natomiast Sven Vath miksuje dwa vinyle i nie potrzebuje żadnych „nowoczesnych" narzędzi żeby doprowadzić tłum do szału. Sven i Richie są kompletnie różnymi DJ`ami, ale obydwaj prezentują najwyższy poziom artystyczny. Jestem pod wrażeniem wpływu i długotrwałości dźwięku, który został stworzony pod koniec lat 80`. Wszyscy myśleli, że przeminie, ale my ciągle tańczymy do tego samego beat`u.

 

Skoro wiemy już co sądzicie o organizacji imprez i współczesnej muzyce to oczywiście zapytamy jeszcze jakie jest Wasze zdanie na temat współczesnego klubowicza. Jaki , według Was jest dzisiejszy miłośnik życia klubowego?


I.K. Otwarty światopoglądowo, świadomy tego co się dzieje na świecie , wyedukowany muzycznie

 

Wiele osób już dzisiaj wyczekuje powrotu imprez w instytucie energetyki. Czy 9 października spodziewacie się powrotu dawnych fanów Waszych imprez czy liczycie na przyciągnięcie zupełnie nowej publiczności?

I.K. Spodziewamy się i starych bywalców i nowych twarzy ;) Mamy wiernych fanów, którzy wychowali się na imprezach w Instytucie. Ale mamy też nowych fanów którzy wychowali się na legendzie Instytutu.

 

Na koniec zapytamy o przyszłość. Może uchylicie rąbka tajemnicy i zdradzicie nam Wasze plany na przyszłość. Czy planujecie kolejne biby w najbliższym czasie?

I.K. Instytut będzie cykliczny i już następna impreza w kwietniu;)

 Klubowa.pl

Użytkowników:
Zdjęć:
Klubów:
Imprez:
Treści:
346K
4M
3957
1112K
7184Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję