Reklama

http://www.AutoDoc.pl
www.CzesciAUTO24.pl

Wybierz miasto:

Muzeum na Open`erze 2016

Zgłoś nadużycie
„140 uderzeń na minutę”, wystawa przygotowana na tegoroczny Open`er Festival wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prezentuje związki pomiędzy kulturą rave w latach 90. a sztuką współczesną w Polsce. Tytuł nawiązuje do liczby uderzeń na minutę w klasycznym techno (140 bpm – beats per minute).

 

Termin rave używany jest na określenie imprez tanecznych z muzyką elektroniczną - głównie techno - które pojawiły się w Polsce wraz z transformacją ustrojową początku lat 90. i były wyrazem często naiwnego, ale i autentycznego optymizmu czasów otwarcia na świat, cywilizacyjnego i technologicznego przyspieszenia.
Kultura rave/techno była następną po punku w latach 80. subkulturą muzyczną, w którą mocno zaangażowali się artyści wizualni zafascynowani sposobami formułowania się wspólnoty rave w reakcji na neoliberalną atomizację, prywatyzację i hierarchizację społeczeństwa. Ponadto, była to kolejna po hipisowskiej subkultura tak bardzo zainteresowana wizualnością. Obraz był w niej równie ważny, jak taniec i muzyka. Po raz pierwszy impreza taneczna stała się kolejnym równoprawnym medium artystów wizualnych. Galerie zamieniały się w kluby taneczne, a wystawy w imprezy rave.
Artyści wizualni interesowali się obecną w kulturze rave nową figurą artysty samplera - DJ-a i VJ-a - który tworzy prace na żywo z gotowych materiałów. W przeciwieństwie do poprzednich subkultur muzycznych i kierunków artystycznych, artysta sampler walczy o swoją anonimowość i kontestuje dotychczasowe hierarchie kulturowe - podziały na wyróżnionego twórcę i zafascynowanych nim fanów. Artyści interpretowali techno jako kolejną inkarnację awangardowej, aliterackiej sztuki abstrakcyjnej o konstruktywistycznej proweniencji. Wchodząc w relację z ravem interesowali się jego technologicznym wymiarem. Sztuka powstawała tutaj całkowicie mechanicznie, była reakcją na pojawienie się na masową skalę w latach 90. nowych technologii, takich jak komputery osobiste i internet. Sztuka tworzona w kontekście rave`u była kolejnym rozdziałem w historii relacji pomiędzy sztuką a technologią, bezpośrednio zapowiadającym obecną sztukę postinternetową.
W ramach wystawy „140 uderzeń na minutę" szczególnie ważna jest rola, jaką pełnił rave w relacji do tendencji pop w sztuce polskiej lat 90. W przeciwieństwie do tzw. sztuki krytycznej, artyści tych nurtów szukali bardziej inkluzywnych i nieelitarnych form budowania wspólnoty poprzez sztukę.


Piąta obecność Muzeum na Open`erze to dobra okazja na przypomnienie naszej dotychczasowej współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Poniżej przywołujemy wystawy, które często poprzedzone były wielomiesięczną pracą badawczą i kuratorską. Wystawy, które powstały z pasji i chęci opowiedzenia festiwalowiczom Open`era fragmentu „audiowizualnej" historii:
2012 „Video Killed the Radio Star: najciekawsze prace wideo i instalacje inspirowane muzyką" (Charles Atlas, Jake i Dinos Chapman, Jeremy Deller, Rineke Dijsktra i inni). Ogromne zainteresowanie wystawą spowodowało wydłużenie godzin jej otwarcia a nas zachęciło do kontynuowania projektu w kolejnych latach.
2013 „Projekcyjna Maszyna Agitacyjna". Niezwykła machina, nawiązująca do kosmicznych statków rodem z literatury science fiction początku XX w., wyświetlała przegląd awangardowych filmów z Filmoteki muzeum a także selekcję niszowych polskich wideoklipów - „Tego nie zobaczysz w MTV". Dodatkowa aktywność w Gdyni - oprowadzanie z przewodnikiem po modernistycznej Gdyni.
2014 „Pokażcie nam wasze marzenia" - wystawa 16 czołowych artystów polskich i zagranicznych z kolekcji MSN (m.in. Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Yona Friedman, Daniel Knorr, Witek Orski, Sanja Iveković, Artur Żmijewski). Wystawa obejrzana przez 4 dni przez ponad 15 000 festiwalowiczów
2015 "Nikt nam nie weźmie młodości - jak sztuka i muzyka lat 80. stworzyły alternatywne Trójmiasto" - rekord publiczności powtórzony!
Oprowadzanie kuratorskie każdego dnia o godz 18.00, w języku angielskim o 19:00

 Klubowa.pl

Użytkowników:
Zdjęć:
Klubów:
Imprez:
Treści:
346K
4M
3957
1112K
7184Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję